Błędem popełniamy przez wiele polskich firm, pragnących zaistnieć za granicą, jest nieodpowiednie przygotowanie do prowadzenia rozmów z zachodnimi przedsiębiorcami. Większość chce “szybko, tanio i skutecznie” – zapominając, że trwałe i opłacalne relacje wymagają czasu, profesjonalnego przygotowania oraz umiejętnego podejścia.
W tym artykule wskażę Ci 3 główne obszary, którymi musisz się zainteresować na długo przed pierwszymi kontaktami z potencjalnymi zachodnimi kontrahentami. Zobacz, co może sprawić, że Twoje szanse na zrobienie z nimi biznesu zostaną pogrzebane już na starcie.
Strona internetowa: bez niej nawet nie zaczynaj swojej przygody z eksportem
Jak myślisz? Co zrobi Twój potencjalny zachodni klient, w celu sprawdzenia czy Twoja firma w ogóle istnieje? Zapakuje się w samochód i przyjdzie pod wskazany adres? Przeszuka rejestry KRS czy CEIDG? A może wyśle pismo z zapytaniem do Urzędu Skarbowego? Podpowiem Ci – żadna z tych rzeczy.
Zrobi to, co jest dla niego najprostsze i najwygodniejsze. Mianowicie, pierwsze swoje kroki skieruje bezpośrednio na Twoją stronę internetową. To właśnie tam będzie spodziewał się uzyskania kluczowych informacji na temat Twojej firmy: jej historii, oferty, realizacji, no i oczywiście danych kontaktowych.
W tym miejscu musisz dopilnować, aby Twoja strona www była nowoczesna, w pełni funkcjonalna, a przede wszystkim przetłumaczona na język, którym posługuje się Twój potencjalny klient.
Jeśli Twoja firmowa strona internetowa jest: przestarzała, nieintuicyjna, dostępna tylko w języku polskim lub co gorsza – nie masz jej wcale – możesz mieć pewność, że w oczach potencjalnego kontrahenta zyskasz miano nieprofesjonalnej i nieprzygotowanej firmy, z którą nie warto wchodzić w jakąkolwiek współpracę.
Język obcy: jeśli go nie znasz – znajdź osobę, która posługuje się nim tak dobrze, jak ojczystym
W tym obszarze “nie ma zmiłuj”. Jeśli chcesz robić interesy z zachodnimi klientami – musisz porozumiewać się w ich języku. Jeżeli nie jesteś w stanie zrobić tego osobiście – możesz skorzystać ze wsparcia dedykowanych handlowców. Najlepiej takich, którzy żyją i pracują bezpośrednio na terenie danego kraju.
Pamiętaj, że to od osoby reprezentującej Cię w kontaktach z zagranicznymi partnerami, w dużej mierze będzie zależał sukces Twojej firmy. Dlatego nie oszczędzaj i daruj sobie usługi polskich tłumaczy czy ludzi “po germanistyce”.
Jeśli w grę wchodzą duże pieniądze – reprezentowanie Twojego przedsiębiorstwa powinno należeć do specjalistów w tej dziedzinie. Osób znających zasady wybranego rynku, umiejących się po nim poruszać, a ponad wszystko – perfekcyjnie porozumiewających się w danym języku obcym.
Materiały reklamowe: nie oszczędzaj na niczym, co związane z prezentacją Twojej firmy
Bezpośredni kontakt z zagranicznymi przedsiębiorcami wymaga również posiadania odpowiednich materiałów (w tym broszur, ulotek, folderów, prezentacji itp.). To dzięki nim zyskasz pewność, że dowiedzą się o Twojej firmie, jak i zapoznają się z Twoją ofertą. Fizyczne materiały promocyjne to też doskonała okazja, aby nie dać o sobie zapomnieć.
W myśl zasady “jak Cię widzą, tak Cię piszą” – do ich przygotowania podejdź w sposób profesjonalny. Zadbaj o merytoryczną i przekonującą treść, elegancki wygląd i wysokiej jakości wykonanie.
Zapomnij o półśrodkach typu: własnoręczny projekt graficzny, drukowanie na zwykłej drukarce i przy użyciu tradycyjnego papieru. Pamiętaj, że to właśnie profesjonalne materiały reklamowe mogą dać Ci przepustkę do zachodnich kontrahentów.
Skorzystaj ze wsparcia dostępnego od ręki
Powyżej omówiłem obszary, którymi trzeba się zająć w celu pozyskania zainteresowania zachodnich przedsiębiorców. W jednym z kolejnych wpisów, opowiem Ci, co musisz zrobić, gdy już zdobędziesz ich ciekawość.
Pamiętaj, aby regularnie odwiedzać mój blog, na którym dzielę się cennymi informacjami pozwalającymi odnosić sukcesy biznesowe na rynkach zachodniej Europy.
Jeśli chcesz, aby Twoja firma wyszła poza granice Polski i rozwijała się w niemieckojęzycznych krajach – jestem do Twojej dyspozycji.